دولومیت کلسینه چیست

دولومیت کلسینه چیست و چه کاربردی دارد ؟

دولومیت یک ماده طبیعی برای ساخت سیمان و تصفیه مواد مختلف است که در طبیعت به طور فراوان وجود دارد. این ماده با استفاده از عناصری مثل کلسیم و کربنات منیزیم تولید شده است. فرمول شیمیایی دولومیت CaMg (CO 3) 2 است. در ساختار دولومیت عناصر دیگری مثل کبالت، آهن، سرب و منگنز وجود دارند. ساختار دولومیت لوزی شکل است. این کانی کریستالی از همه جهت به یک الماس شباهت دارد. به آن دسته از سنگ‌هایی که بیش از ۵۰ درصد از کانی دولومیت را در بر گرفته باشند، سنگ معدن دولومیت می‌گویند.

تامین کنندگان آهک و دولومیت به این کانی مروارید یا لوزی هم می‌گویند.  بیشتر اوقات دولومیت را از اطراف چشمه‌های آب گرم استخراج می‌کنند. در این مکان‌ها دمای بالا باعث می‌شود که فضای بین کلسیم و منیزیم گرفته شود. با اشغال این فضا دولومیت به وجود می‌آید. شما می‌توانید این ماده را از تامین کنندگان آهک و دولومیت خریداری کنید.

دولومیت چیست؟

شاید شما هم مجبور هستید که به خرید دولومیت کلسینه اصفهان بپردازید اما نمی‌دانید که اصلا دولومیت چیست. دولومیت‌ها یک کانی طبیعی با رنگ خاکستری و کرم و سفید هستند. برخی اوقات این کانی‌ها به رنگ‌هایی مثل زرد، سبز و سیاه هم یافت می‌شوند. سنگ‌هایی که حاوی دولومیت هستند، همان سنگ آهک نامیده می‌شوند. این کانی در صنایع مختلف کاربرد زیادی دارد و برای ساخت مصالح ساختمانی به کار گرفته می‌شود. برای خرید و اطلاع از قیمت دولومیت کلسینه اصفهان باید به کارخانجات تولید و استخراج این کانی مراجعه کنید.

دولومیت کلسینه چیست؟

 برای خرید دولومیت کلسینه اصفهان باید با این نوع از دولومیت آشنایی داشته باشید. دولومیت کلسینه یک ماده معدنی حاوی کلسیم و منیزیم کربنات است. در این دولومیت یون‌های کلسیم و منیزیم در لایه‌های پشت هم قرار گرفته‌اند و ساختاری بلوری شکل را به وجود آورده‌اند. دولومیت خام کاربرد چندانی در صنایع مختلف ندارد چرا که ناخالصی‌های آن باعث اتلاف وقت و هزینه و انرژی می‌شود. به همین دلیل به کمک فرآیندی به اسم کلسیناسیون ناخالصی‌های دولومیت را از آن جدا کرده و آن را دولومیت کلسینه می‌نامند.

در فرآیند کلسیناسیون با دادن حرارت و رطوبت و همچنین دادن گازها فرار به دولومیت، ماده مضر آن‌ها را جدا سازی می‌کنند. دولومیت کلسینه اغلب اوقات با نام آهک پخته شده شناخته می‌شود و می‌تواند جایگزینی مناسب برای دولومیت معمولی باشد. از این کانی برای ساخت مصالح کشاورزی ساختمانی، مصالح تصفیه آب، امور دامپروری و همچنین تصفیه سوخت‌های زیستی استفاده می‌شود. کارخانه تولید دولومیت کلسینه با استفاده از یک سری تجهیزات پیشرفته این کانی را برای ساخت مواد جدید آماده سازی می‌کند.

موارد کاربرد و مصرف دولومیت کلسینه

موارد کاربرد و مصرف دولومیت کلسینه

همان طور که ‌گفتیم دولومیت کلسینه دارای کاربردهای متعددی است. تامین کنندگان آهک و دولومیت برای این نوع از کانی‌ها کاربردهای زیر را در نظر گرفته‌اند:

  • دولومیت کلسینه یک ماده معدنی بسیار مهم در کشاورزی است. خرید دولومیت کلسینه اصفهان با هدف تصفیه خاک از وجود فلزات سنگین انجام می‌شود. همچنین این نوع از دولومیت می‌تواند با اسیدهای موجود در خاک واکنش نشان دهد. پس محیط و بستری مناسب برای کشت گیاه به وجود خواهد آمد.
  • کاربرد دیگر دولومیت در تصفیه آب است. قیمت دولومیت کلسینه‌ای که برای تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرد بیشتر از سایر مواد است. با توجه به این که محدودیت‌های آبی زیادی در کشور وجود دارد، به کار گیری دولومیت کلسینه در تصفیه آب واجب و ضروری است.
  • لازم به ذکر است که از دولومیت کلسینه در انجام امور دامپروری هم استفاده می‌شود. برای این که بهره وری تولید محصولات دامی به حداکثر برسد، دولومیت کلسینه یک ماده‌ مناسب است. از روان کننده‌هایی که حاوی دولومیت کلسینه هستند برای روان سازی علوفه‌‌ای دامی به طور گسترده استفاده می‌شود.
  • کاربرد دیگر دولومیت در صنایع تولید و فرآوری آهن است. کارخانه تولید دولومیت کلسینه همواره با کارخانجات فولادی در ارتباط است. برای تبدیل سنگ آهن خام به آهن مصرفی در صنایع از دولومیت استفاده می‌شود. پس می‌توان دولومیت را یک ماده احیا کننده صنعتی هم دانست.
  • گاهی اوقات ممکن است افراد برای تسریع فرآیند تولید سوخت‌های زیستی به خرید دولومیت کلسینه بپردازند. از دولومیت برای تصفیه گازهای خام در صنایع تولید سوخت‌های زیستی هم استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: دولومیت چیست و چه کاربردی دارد ؟


روش تولید دولومیت کلسینه

دولومیت کلسینه‌ای که کاربردهای مختلفی دارد، مراحل گوناگونی را برای تولید شدن در کارخانه تولید دولومیت کلسینه طی می‌کند. این مراحل به شرح زیر هستند:

  1. ابتدا دولومیت خام استخراج شده و سرند می‌شود. این دولومیت برای این که به دولومیت کلسینه تبدیل شود، به اندازه‌های مختلف خرد خواهد شد. سپس کربن دی اکسید از دولومیت خام سلب می‌شود.
  2. سپس دولومیت خام وارد مرحله کلسیناسیون می‌شود. دولومیت کلسینه شده در این مرحله هیدراته می‌شود. در نتیجه دولومیت هیدراته به دست می‌آید. قیمت دولومیت کلسینه‌ای که هیدراته است کمی بیشتر از دولومیت خام است.
  3. در مرحله بعد فرآیند زینتر سازی انجام می‌شود. در این مرحله ذخیره سازی دولومیت انجام می‌شود. تامین کنندگان آهک و دولومیت این ماده را در انبارها ذخیره می‌کنند و در دوره مربوطه با قیمتی مناسب به فروش می رسانند.

خرید دولومیت کلسینه

برای این که بتوانید به خرید دولومیت کلسینه اصفهان بپردازید باید از قیمت آن مطلع باشید. به طور کلی قیمت دولومیت کلسینه با توجه به حجمی که دارد و نوع فرآیند تولید شدن آن، متغیر است. علاوه بر این، تنوع رنگ و نوع بسته بندی محصول می‌تواند در قیمت آن نقش داشته باشد. در مواقعی ممکن است تامین کنندگان آهک و دولومیت این مواد را به طور فله به فروش برسانند. در این موارد قیمت نهایی کمی کمتر از قیمت دولومیت بسته بندی شده و خرد خواهد بود. جهت خرید این کانی‌ها می‌توانید به کارخانه تولید دولومیت کلسینه بروید و با قیمتی مناسب دولومیت کلسینه را خریداری نمایید.

لازم به ذکر است که یکی دیگر از فاکتورهای تاثیر گذار در میزان قیمت دولومیت کلسینه، کیفیت دولومیت است. دانه‌های درشت بلور دولومیت نسبت به دانه‌های ریز باکیفیت هستند با این وجود نمی‌توانیم بگوییم که قیمت خرید دولومیت کلسینه اصفهان بسیار زیاد است. نه! این مواد ارزان قیمت هستند و می‌توانند برای کاربردهای مختلف به کار گرفته شوند. چنانچه قصد خرید دولومیت را دارید با ما در تماس باشید.


بیشتر بخوانید: صفر تا صد در مورد آهک کلسینه


سخن پایانی

ما در این مطلب در مورد دولومیت، دولومیت کلسینه و قیمت دولومیت کلسینه با شما صحبت کردیم. کاربردهای مختلفی از این ماده معدنی انتظار می‌رود و قیمت نهایی دولومیت کلسینه خیلی زیاد نیست. پس می‌توان برای انجام امور تصفیه خاک، آب و تصفیه سوخت‌های زیستی از این ماده بهره برد. ما همچنین در مورد فرآیند تولید دولومیت در کارخانه تولید دولومیت با شما صحبت کردیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *