آهک چیست و چه کاربردی دارد؟

آهک در اصطلاح انگلیسی LIME نام دارد که با فرمول شیمیایی اکسید کلسیم، نوعی ماده شیمیایی با وزن 56.077 گرم بر مترمکعب را می‌سازد. برای خرید آهک باید بدانید به لحاظ فیزیکی، کاملا جامد، بدون بود  با رنگ سفید مایل به خاکستری است و در صورت برخورد با بدن انسان، موجب سوزش اندام‌های آسیب‌پذیر می‌گردد. کاربرد این محصول از قدیم‌الایام بوده و توسط انسان در همان موقع کشف شده است که بشر از آن در ساخت بنا، به‌کارمی‌گرفتند. ایرانی‌ها در گذشته، ترکیب دوغاب آهک و خاک را که ساروج نام دارد را به عنوان ملات، در ساختمان سازی‌ها استفاده می‌کردند. به طور کی این ماده به دلیل مقاومتی که دارد، برای پی سازی جاده و یا خانه، بسیار کاربردی است.

جنس آهک از چیست ؟

آهک از سنگی به نام LIMESTONE که یک سنگ رسوبی است، گرفته می‌شود. جنس آن وابسته به مواد تشکیل دهنده آن دارد؛ به صورتی که اگر 90 درصد وزن سنگ آهک را کلسیم تشکیل دهد، آهک حاصل از پخت آن به صورت پُرمایه‌ای می‌باشد و اگر کربنات کلسیم آن کمتر از 75 درصد وزن باشد، آن به دست آمده از نوع آهک کم مایه‌ای می‌گردد.  با حرارت دادن به سنگ آهک ماده جدیدی به نام آهک زنده تولید می‌شود که واکنش‌پذیری بسیار زیادی دارد که به همین دلیل، آهک خالص در بخش‌های فلزی ساختمان مثل لوله‌کشی‌ها، آبرگرمکن و به خصوص لوله‌های آب رسوب کرده و در آن‌ها گرفتگی ایجاد می‌کند. امروزه سیمان جایگزین مناسب‌تری برای آهک در ساختمان سازی به شمار می‌رود و از آن به صورت مستقیم در ساخت خانه‌ها استفاده نمی‌کنند. برای اطلاع از قیمت آهک، به صفحه اصلی محصولات مراجعه نمایید.

انواع آهک و کاربرد هر کدام

انواع آهک و کاربرد هر کدام

  • آهک سریع: آهک سریع نوعی آهک است که پس از کلسینه کردن سنگ آهک خالص به دست می‌آید(آهک کلسینه). آهک سریع ارزان‌ترین شکل آهک موجود در میان انواع آهک می‌باشد که بسیار سوزاننده است و هیچ تمایلی به اسید کربنیک ندارد. آهک سریع مهم‌ترین ماده‌ای است که در فرآیند تصفیه آب برای آشامیدن استفاده می‌شود و یکی از اجزای اصلی در ساخت سیمان است.
  • آهک هیدراته: آهک هیدراته نوعی آهک می‌باشد که از جذب سریع آب توسط آهک به وجود می‌آید. این نوع آهک به صورت آهک خالص و به شکل یک نوع پودر سفید رنگ در بازار موجود است. با افزودن آهک سریع به آب، آهک جذب شده به صورت دوغاب شکل می‌گیرد که قادر است تا در گچ کاری و سیمان کاری به عنوان چسب استفاده شود.
  • آهک چرب: آهک چرب نوعی آهک است که دارای اکسید کلسیم زیادی (95%) می‌باشد و تنها در مجاورت دی اکسید کربن اتمسفر قادر است سفت و سخت شود. آهک چرب کاملاً سفید رنگ می‌باشد و خاصیت شکل پذیری زیادی دارد. معمولاً آهک چرب برای ایجاد استحکام کافی، به زمان بسیار زیادی نیاز دارد و اغلب برای شستشوی سفید و گچ کاری دیوارها کاربرد دارد.
  • آهک هیدرولیک: آهک هیدرولیک نوعی آهک می‌باشد که دارای مقادیر کمی سیلیس، آلومینا و اکسید آهن است و در ترکیب شیمیایی آن، اکسید کلسیم وجود دارد. حتی در غیاب دی اکسید کربن نیز این آهک قادر است سفت و سخت شود و در زیر آب غرق شود. آهک هیدرولیک به آهک آبی نیز معروف است که بر اساس درصد ناخالصی‌های رسی به صورت سیلیس، آلومینا و اکسید آهن به آهک هیدرولیک ضعیف، آهک نسبتاً هیدرولیک و آهک فوق العاده هیدرولیک طبقه بندی می‌شود.
  • آهک ضعیف یا کم چرب: این نوع آهک حاوی بیش از 30 درصد ناخالصی به صورت سیلیس، آلومینا و اکسید آهن می‌باشد. ملات ساخته شده از این نوع آهک کیفیت کمتری دارد و به همین ترتیب از این آهک برای کارهای ضعیف استفاده می‌شود.

برخی از کاربردهای آهنگ در زمینه ضدعفونی کردن در پرورش دام و طیور است تا حیوانات بر اثر بیماری ازبین نروند؛ زیرا این ماده خاصیت ضدعفونی کنندگی بسیار قوی دارد و همین موضوع باعث شده تا به عنوان یک ماده ضد باکتری، ضد قارچ و یا حتی ضد ویروس در سال‌های کرونایی به شمار برود.

ویژگی های آهک چیست ؟

کارخانه تولید آهک این محصول را با ویژگی‌های گوناگون تولید می‌کند. به این ترتیب آهک به رنگ سفید و وزن مخصوص آن برابر 3.08 تا 3.30 گرم بر سانتی‌متر مکعب است. اگر این سنگ را حرارت دهیم تا فرمول آن دچار تغییر شود، در صورت ترکیب کردن آن با آب، یک واکنش شیمیایی گرمازا ایجاد کرده و با آب به سرعت ترکیب می‌شود. به هرمیزانی که سنگ آهنگ اصولی‌تر پخته شود، واکنش آن با آب، سریع‌تر خواهد بود. اگر به سنگ آهنگ دمایی بالغ بر 2500 درجه سانتی‌گراد بدهیم، ذوب شده و از حالت جامد به مایع تبدیل می‌شود.

آهک چه طور تولید می شود ؟

برای تولید آهک نیاز است تا سنگ آهک را از معادن استخراج کنیم. این سنگ‌ها در دل معادن قرار دارند و به سادگی استخراج نمی‌شوند. اما این فرآیند در طبیعت چگونه رخ می‌دهد؟ برای تولید آهک (که تشکیل دهنده پوسته زمین است) دو روش وجود دارد؛ روش اول از طریق انباشته شدن بدن سخت پوستان آبزی در کف دریاها می‌باشد که این رسوبات به مرور زمان آهک را تشکیل می‌دهد. بدن سخت پوستان آبزی دارای مقادیر زیادی از کلسیم می‌باشد (به طور مثال مرجان‌ها، پلانگتون‌ها و …). با مرگ این دسته از جانوان، شرایط دمایی و فشار به نحوی ایجاد می‌شود که با گاز دی اکسید کربن ترکیب شده و این سنگ را به وجود می‌آورند. روش دوم آن این است که سنگ آهک از طریق ترکیب کلسیم با مواد بی کربنات به وجود می‌آید. پس از استخراج این ماده از معادن، آن را حرارت داده و به شکل‌های متنوعی برای مصارف گوناگون آن را به کار می‌گیرند.

آهک مرده و آب آهک چیست؟

زمانی که بر روی آهک زنده (کلسیم اکسید) آب ریخته شود، در اثر واکنشی که با آب و حرارت نشان می‌دهد، موجب بخار شدن قسمتی از آب می‌گردد. در این فرایند، آهک بر اثر جذب آب متورم شده و سپس به صورت توده گرد و سفید رنگ در‌می‌آید که به اصطلاح آن را آهک مرده نام‌گذاری کرده‌اند. زمانی که شما به آهک مرده مقداری آب اضافه کنید، مایعی به رنگ شیر به‌وجود خواهد آم که به آن آب ‌آهک می‌گویند. جهت خرید انواع آهک می توانید با شماره های 09131367332 و 09395547332 تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *